Основна цел
Целите ни са насочени към ограничаване и преодоляване на последиците от бедността, и социалното изключване, свързано с нея. Екипът ни се стреми да мобилизира целия наличен ресурс – на лицето, от различни структури /общински и държавни/, неправителствени организации, близки на засегнатото лице и не на последно място общностна подкрепа. Идеята ни е всеки човек, който живее в крайна бедност и/или е без дом да почувства, че не е сам в кризата, да бъде разбран и подкрепен, за да повиши ресурсите си за самостоятелно справяне.
Целева група
Целевата ни група са хора, които поради различни обстоятелства са останали без дом.
Защо работим с тях
Целевата група според Обществото:
Много често от обществото чуваме коментари, като: „Те сами са си виновни”, „Не му/й се работи, мързи го” или „Той/Тя предпочита да пие, вместо да се вземе в ръце и да направи нещо за себе си”, а дори и „Да умират, мизерия и мръсотия само правят, няма полза от тях”.
Те са миризливи и мръсни, те се изхождат по градинките, те правят боклук, те са пияници и само рушат – живота си и всичко около тях. Лесно можем да разберем обществената гледна точка. Нормално е да не разбираме хората, които живеят на улицата, защото не познаваме животът им, а непознатото е непонятно.
Целевата група според Професионалистите:
За нас, хората които работим с тях понякога е още по-трудно да ги разберем. Понякога даже е невъзможно, защото трябва да погледнем отвъд външния вид и да успеем не само да разберем, това което виждаме, но и да го понесем. Да издържим на осъзнаването, че думите, макар и едни и същи, носят различен смисъл за хората. Не всеки успява да се справи, и тогава рискуваме много. Рискуваме да сипем обвинения. Рискуваме да слагаме етикети. Рискуваме да се чувстваме зле, да ни боли, да се ядосваме. Рискуваме да се дистанцираме. Рискуваме да отхвърлим хората и да не помагаме.
Разликата между „Обикновения човек” и Бездомния:
- „Гладен съм” – Всеки е изпитвал глад, в момента не можеш да хапнеш /имаш работа или ангажимент/ и го отлагаш, може да го отложиш от сутринта до вечерта, но знаеш, че после ще се нахраниш. А той, другия – бездомния е толкова гладен, че разчита изцяло на животинските си инстинкти за това – точно като животно не се притеснява да рови, да търси, да души само за да си осигури храна. Това, че тази храна е в контейнера за боклук не е проблем, защото тя е равна на оцеляване, равна е на живот.
- „Студено ми е” – Понякога се случва да потреперим от студ зимата, когато чакаме на спирка/опашка или вървим дълго време, след което се прибираме и се отпускаме. А той, другия – бездомния не може да се отпусне. Той е облечен с 3-4 фланели и поне 2-3 чифта панталони /или повече, зависи колко има/, той е завит презглава и да трепери, ама толкова да трепери, че да неможе да заспи дори. А понякога сънят не идва, защото се страхува, че няма да се събуди.
- „Алкохолът не е проблем” – Човекът без дом смята алкохола за приятел, приема го като партньор, с когото да споделя неуспехите си, без да бъдеш осъждан или обвиняван, дава му силата да иска да оцелееш, според него е единственото хубаво нещо около него, това което го спасява и му дава топлина. И въпреки това бездомния човек мрази алкохола, понеже заради него всички го смятат за „боклук”, включително самия той; заради него не може да е нормален; заради него трепери и не само ръцете му, а цялото му тяло се „тресе, подскача отвътре”. Бездомния човек ежедневно се разкъсва между „чудовището алкохол” и „лечителя алкохол” в борбата си за оцеляване и стремежа да не изгуби себе си.
- „Нямам нужда от помощ” – Бездомния човек не иска да има нужди, той превъзпитава себе си, забранявайки си да има нужди. Забранява си да се доверява, забранява си да търси и очаква помощ и подкрепа. Забранява си да вярва, че може да се промени нещо. Забранява на себе си да иска прегръдка, защото е убеден, че няма да я получи. Често убеждава себе си, че е по-добре да не опитва, така няма да разочарова другите – хората, които са помогнали и най-вече няма да разочарова себе си. Така надеждата, че някой ден нещата ще са различни няма да умре, а без надежда няма да може да се бори повече, а липсата на борба води до психическа и физическа смърт.
Каква е реалността:
Не можеш да накараш човек, които няма хляб да се започне работа и да получи заплащане след 1 месец. Единственото, за което той може е да мисли е – оцеляването в момента, трябва да преживееш днес, храната ти трябва днес, за да се бориш утре отново.
Не можеш да накараш човек, който живее при мизерни условия /без ток, без вода, без сигурност/ да се развива, да учи, да надгражда или да търси добра реализация за себе си. Това за което той мисли е сигурността днес, защото, ако не я осигури сега, утре може и да го няма.
Фокусът на хората, които живеят в бедност, хората, които живеят на улицата, на хората които са в криза е ТУК и СЕГА, защото, ако за нас „обикновените хора” утре е страшното, то в техните представи утре не съществува.
Какви са всъщност тези хора – хората без дом
- Психично болни;
- Хора със зависимости /хразарт, алкохол, наркотици/;
- Хора, попаднали в ситуация, характеризираща се със загуба на опори и хора, без подкрепящата среда на семейството, поради различни причини;
- Младежи без родители/близки – от институции или близките, на които не живеят в страната;
- Хора с налични физически увреждания и/или тежки заболявания, които нямат достъп до здравеопазване, и официално нямат увреждане;
- Хора, без собственост, живеещи с доход под прага на бедността /социална пенсия/;
- Хора, жертви на имотна измама, в следствие на която остават на улицата до приключване на съдебните дела;
- Хора, които са с иззета собственост или хора, които са с наложен запор на доходите, поради задължения към частни или държавни институции.
КАК ПОМАГАМЕ
Принципи на работа
Ако искаш да помогнеш на някого не предлагай на човек, това от което смяташ, че има нужда, той няма да го приеме. Вслушай се в него, чуй какво ти казва. Това наистина ще му помогне.
1. Приемане – човек е такъв какъвто е, с всичките му дефицити, но и с добрите му страни
2. Емпатия – разбираме, че страда, предлагаме съпричастност и чуваме болката му
3. Вярваме му – приемаме истината на човека, защото той е важния за нас
4. Подкрепа – не съдим, а предлагаме помощ, колкото пъти се налага
5. Постоянство – даваме надежда, време и шанс за промяна
6. Уважение – отнасяме се с уважение и зачитаме достойнството му, а той ни отвръща със същото
7. Грижа – интересуваме се от него, от нещата които го вълнуват и тревожат
Услуги
Дейностите на екипа ни в Бургас в подкрепа на бездомните хора са разпределени в следните направления:
Ниско-прагови услуги:
Услуги достъпни за всички:
- Предоставяне на дрехи, обувки, одеяла и други;
- Предоставяне на топла напитка, като чай, кафе, бульон или топла супа;
- Предоставяне на възможност за ползване на телефон за връзка с близки или в търсене на работа;
- Насочване към други служби и/или институции;
- Съдействие при попълване на документи
Услуги достъпни с регистрирани при нас лица:
- Предоставяне на възможност за задоволяване на хигиенни нужди, като къпане, подстригване, бръснене, пране на дрехи;
- Социално консултиране и изготвяне на съвместен план за работа;
- Извършване на дребни медицински манипулации /превръзки, мерене на кръвно, пулс и други/;
- Предоставяне на медикаменти без лекарско предписание /болкоуспокояващи, обезпаразитяващи, противовъзпалителни/;
- Консултиране при наличие на медицински проблем – мотивиране и търсене на варианти за справяне;
- Осигуряване на достъп до обяви за работа и възможност за ползване на телефон за връзка с работодател;
- Възможност за задействане на вътругрупови фактори за осигуряване на подкрепяща среда и споделеност;
- Осигуряване на защитено пространство, предоставящо топлина, разбиране и подкрепа;
- Психо-социално консултиране.
Мобилни услуги
- предоставяне на топъл обяд на няколко пункта в град Бургас на хора, които живеят на улицата;
- извозване и придружаване на трудно подвижни хора, живеещи на улицата до социални или медицински структури при необходимост;
- осигуряване на помощни средства /инвалидна количка, патерици, проходилки/ на бездомни хора, които имат нужда, но все още не са получили такива от Социално подпомагане
Услуги по заявка
- Посредничество пред институции и придружаване – много често осъществяваме връзка с различни институции и придружаваме хора до тях, за да улесним комуникацията, когато има нужда или да окажем подкрепа в трудна ситуация;
- Финансова подкрепа и попълване на документи включително при издаване лични карти, попълване на документи за настаняване в соц. услуги, свидетелство за съдимост, удостоверение за наследници и други в зависимост от индивидуалния казус.
- Улесняване на достъп до здравно обслужване, заплащане на прегледи при специалисти и медицински изследвания и при необходимост поемане на разходите за предписано лечение;
- Съдействие за подготвяне на документи за явяване пред ТЕЛК и социална пенсия
- Съдействие по отношение на работа и консултиране при търсене на подходяща такава, посредничество с работодатели;
- Насочване към други служби и институции, които биха могли да помогнат, извън нашите ресурси за подкрепа;
- Сътрудничество с кризисни центрове и домове за настаняване на възрастни хора с физически или психически увреждания, посредничество пред общински, социални институции и/или други;
- Посредничество с близки и роднини при необходимост;
Нашият екип
Основният ни екип включва координатор, социален асистент и социален работник. Но в ежедневната си работа разчитаме и на доброволни сътрудници, които подпомагат дейността ни и най-вече на доброволци от общността на хората без дом.
Трудности и предизвикателства
- Висок процент на зависимости сред представителите на целевата група и липса на структури, работещи с амбивалентността на клиентите по отношение на лечението на зависимост;
- Липса на действащи програми за ресоциализация при хора, с изтърпяно наказание „Лишаване от свобода”;
- Дискриминация и автодискриминация, живот със стигма и като проекция агресия и автоагресия, включваща неглижиране, суицид и криминални прояви;
- Ниска степен на образование и Липса на квалификация, което затруднява намирането на работа;
- Нужда от ресоциализация при адаптирането към „нормална среда”, поради загуба на социални умения и настъпили личностни промени;
- Работа със загуба и травма /смърт, социален статус и среда, травми свързани с предишен или настоящ начин на живот/;
- Обвързаност на услуги, предоставяни от общински и държавни структури с критерии като отседналост и наличие на действителна адресна регистрация;
- Работа с хора, които са болни и без здравно осигурителни права;
- Липса на дом;
- Липса на подкрепяща среда
Донори
- Финансова подкрепа от фондация „Комунитас“
- Финансиране на целеви дейности от Община Бургас;
- Граждани, чрез целеви дарения, включително и такива в натура /храна, дрехи и др./
ВИЗИЯ ЗА БЪДЕЩЕТО
Имаме желание да осъществим дейности, които ще разширят интервенциите за повишаване на ресурса на хората без дом за ресоциализация. За съжаление, за да стартираме тези дейности, които считаме за надграждащи е необходимо да осигурим финансов ресурс, с който не разполагаме на този етап. При възможност ще кандидатстваме към различни финансиращи организации или ще разчитаме на целеви дарения за реализирането на тези дейности.
Работа в групи насочени към:
- Работа с амбивалентност и задвижване за промяна по отношение на зависимостта;
- Работа с травма и загуба и повишаване на самооценката и елиминиране на автодискриминацията и последиците от нея;
- Оказване на подкрепа и поддържащи процеси на превенция на релапс и ресоциализация; и мотивация за повишаване на квалификацията
Предоставяне на жилищно настаняване в конкретни случаи. За това сме планирали закупуване на жилищни контейнери, които да бъдат разположени в гр. Бургас, където да бъдат настанявани хора с физически увреждания, които не са в състояние да се грижат за себе си, докато бъдат настанени в специализирани центрове или домове, или хора с психически увреждания, с придружител, докато успеят да си осигурят доход, чрез който ще могат да заплащат квартира и да се издържат самостоятелно.
Осигуряване на хора в ремисия на подкрепа чрез включване в различни арт или трудови дейности при възможност, в сътрудничество с работодатели и/или широка общественост.
За контакти
Здравко Георгиев [координатор]
+359 88 820 0319