Category: Общи

  • Откриващо събитие

    Откриващо събитие

    Миналата седмица в столицата се проведе откриващото събитие на проекта “Български език за хора от цял свят”. На него бяха представени целите и екипа работещ над него, както и самите преподаватели по български език за чужденци.

    „Български език за хора от цял свят“ е амбициозен проект на Каритас София, който има за цел да предостави висококачествено обучение по български език за деца и възрастни в три различни нива на преподаване от А1 до Б1.

    Форматът на курсовете по български език е съобразен с нуждите на целевите групи и техните възможности за усвояване. Курсовете предоставят гъвкавост на преподаването и съчетават практически занимания, лексика и възможности за социализация, които да подпомогнат процеса на интеграция.

     Учебните групи стартираха в края на 2024 г., като до началото на февруари 2025 г. има няколко завършили групи ниво А1 с украински граждани.


    Проектът „Български език за хора от цял свят“ ще продължи до 2026 г., като до тогава ще бъдат обучени 1300 души, сред които една голяма група от деца.

     В сравнение с предходни проекти, в този ще бъдат обхванати много повече деца, на които ще се предостави възможността за усвояване на български език и подпомагане на приобщаването им към образователната ни система. За тях са предвидени и летни езикови лагери с повече игрови занимания. Очаква се в проекта да бъдат включени 500 деца, като групите ще са разделени по възраст – между 6 и 12 години и от 13 до 17 години.

    Право да се запишат в безплатните курсове имат всички граждани на трети страни търсещи или намерили закрила в България.


     Заниманията се извършва на пет места в страната:

    • София – бул. “Гоце Делчев” 155, 
    • София – ул. “Ангиста” 6, ет. 3
    • Пловдив – “Булаир” 14A, 
    • Бургас – бул. “Иван Вазов” 2
    • Регистрационно-приемателен център Харманли


     Каритас София има дългогодишен опит в преподаването на български език за чужденци. До момента няколко хиляди души са завършили тези езикови курсове, а профилът на учащите е пряко свързан с военните конфликти и бежанските вълни в региона. Сред курсистите до сега е имало бежанци от бивша Югославия, Ирак, Сирия, Афганистан, Палестина, Нигерия, Пакистан и Южна Америка.

     Към днешна дата най-голям дял на имигрантите, записващи се на тези курсове, са граждани на Украйна и Сирия, а първите завършили групи в проекта са с изцяло украински граждани.

    Проектът „Български език за хора от цял свят“ е създаден с финансовата подкрепа на Фонд „Убежище, миграция и интеграция”, съфинансиран от Европейския съюз.

  • Послание за Рождество Христово

    Скъпи сътрудници, дарители и партньори,

    В това свято и радостно време на Рождество Христово, искам да изразя дълбоката си благодарност и признателност за неуморната ви работа и отдаденост в служба на нуждаещите се. Вашата любов и милосърдие са истинско отражение на Божията любов към всички нас.

    Нека светлината на Христовото раждане озари сърцата ви и ви донесе мир и радост. Моля се Бог да ви благослови с мъдрост и сила, за да продължите да изпълнявате вашата важна мисия. Нека усилията Ви бъдат възнаградени с изобилие от благодат и благословии.

    С наближаването на юбилея на надеждата през 2025 година, с темата “Поклонници на надеждата”, нека всички ние се вдъхновим да продължим да носим светлината на надеждата в света. Нека този юбилей бъде време на обновление и укрепване на нашата вяра и надежда в Божията милост.

    С пожелания за благословено и радостно Рождество Христово и успешна Нова година,

    С любов и молитви:

    Монс. Румен Станев

    Президент на “Каритас България”

  • Ден на Каритас 2024

    Денят на „Каритас“ е ежегодна инициатива на всички сътрудници на „Каритас“ в България, която насочва вниманието към хората, към които животът не е бил особено благосклонен. Това е денят, в който си припомняме, че най-важното не се измерва с материални придобивки, а в духовно общуване и взаимопомощ.

    Отбелязваме инициативата в неделята след 13 ноември – денят, в който Католическата църква в България почита паметта на блажените български мъченици: Евгений Босилков, Камен Вичев, Павел Джиджов, Йосафат Шишков. Датата е обвързана с обявения от папа Франциск Световен ден на бедните и споделя неговото послание за 2024 г.: „Господ чува молитвата от устата на сиромах“. (срв. Сир.  21, 5) Тази година ще отбележим Деня на „Каритас“ на 17 ноември с благотворителни събития в подкрепа на нуждаещи се хора.

    В „Каритас“ вярваме, че само с общи усилия бихме могли да се справим с бедността и нищетата. Защото когато страда тялото, боледува и духът. Всички заедно можем да допринесем за изграждането на по-добър свят, в който хората да живеят достойно и без лишения. 

  • Послание за Деня на Каритас

    “Господ чува молитвата от устата на сиромах”

    (срв. Сир.  21, 5)

    В навечерието на юбилея през следващата 2025 година и подготовката за осмия Световен Ден на Бедните, който ще се проведе на 17 ноември, Божието слово ни уверява, че молитвата на сиромаха ще достигне до Бог.

    Старозаветният мъдрец Бен Сирах, който отделя много място на молитвата, разбира ясно, че бедните заемат специално място в сърцето на Бог. Като Отец Той поема грижата за тези, които имат най-голяма нужда от Него: бедните, отхвърлените, страдащите и забравените. Но никой не е изключен от сърцето Му, защото пред Него ние всички сме бедни и нуждаещи се.

    Каритас насърчава всеки верен да се вслушва в молитвите на бедните, да осъзнае тяхното присъствие и техните потребности. Това е благоприятна възможност за осъществяване на инициативи, които конкретно да подпомогнат бедните, но също така и за признаване и подкрепяне на многото доброволци, които се посвещават с дръзновение на най-нуждаещите се.

    По пътя към Светата Година, насърчавам всеки един от нас да стане поклонник на надеждата!

    Монс. Румен Станев
    Президент на „Каритас България“
    Помощен епископ на Софийско-пловдивска епархия

  • Световен ден на бежанците и мигрантите

    ПОСЛАНИЕ ОТ ПАПА ФРАНЦИСК
    ЗА  110
    -ия СВЕТОВЕН ДЕН НА МИГРАНТИТЕ И БЕЖАНЦИТЕ  – 2024 ГОДИНА

    (Неделя 29 септември 2024 година)

    Бог ходи с народа Си

    Скъпи братя и сестри!

    На  29 октомври 2023 година, приключи първата сесия на 16-та Редовна Генерална Асамблея на Синода на Епископите, което ни позволи  да задълбочим синодалността като първоначално призвание на Църквата.  «Синодалността  е основно представена като общо пътуване на Божия Народ  и като плодотворен диалог за харизмите и Служенията в служба на идването на Царството» (Синтезиран доклад, Въведение).

    Акцентът, поставен върху синодалното измерение на Църквата й  позволява   да  преоткрие  „странстващата”  си природа като Божи Народ,  който върви  през историята на поклонение, бихме казали като „мигрант” към Небесното Царство.   (виж  Lumen gentium, т. 49).  Препратката към библейската история за Изхода,  която представя  народа на Израил в похода към обетованата земя, е естествена: дълго пътуване от робството към свободата,  което преобразява това на Църквата към последната среща с Господа.

    По същия начин е възможно да видим в мигрантите на нашето време, както и в тези на всички времена,  жив образ на Божия Народ в поход към вечната родина. Техните пътувания на надежда ни напомнят, че «ние сме жители на небесата, откъдето очакваме и Спасителя, нашият Господ Исус Христос» (Фил  3, 20).

    Двата образа – този на библейския изход и този на мигрантите – представят много аналогии. Подобно на народа на Израил по времето на Мойсей, мигрантите  често бягат от ситуации на потисничество и злоупотреби, несигурност и дискриминация, липса на перспективи за развитие. Подобно на евреите в пустинята, мигрантите се срещат с много препятствия по пътя си: те са изпитвали жажда и глад; изтощени са от скърби и болести, изкушавани са от отчаянието.

    Но  фундаменталната  реалност  на изхода, на всеки изход е, че Бог предшества и придружава похода на Своя Народ и на всичките Си деца, по всяко време и на всяко място. Божието Присъствие всред хората е сигурност за историята на спасението: «Самият Господ, твоят Бог ходи с тебе, Той няма да те остави, нито ще те изостави» (Втор 31, 6). За народа излязъл от Египет това присъствие се представя под различни форми: облачен и огнен стълб посочва и осветява  пътя (виж  Изх 13, 21) ; шатрата за срещата, която пази ковчега на завета, прави близостта на Бога осезаема (виж Изх  33, 7) ; жезълът с медната змия осигурява Божията закрила (виж  Наим 21, 8-9) ; манната и водата (виж  Изх 16-17) са дарове от Бога за гладния и жаден народ. Шатрата е форма за присъствие, изключително скъпо за Господа.  При царуването на Давид, Бог отказва да бъде затворен в храм, за да продължи да живее в шатра и по този начин може да ходи със Своя Народ, «от шатра на шатра, от едно  обиталище в друго» (1 Хроники 17,5).

    Мнозина мигранти черпят опит от Бога, като спътник, водач и котва за спасение. Те Му се поверяват преди да тръгнат и се обръщат към Него, когато изпаднат в беда. Те търсят утеха в Него в моменти на отчаяние. Благодарение на Него срещат добри самаряни по пътя. Те Му поверяват своите надежди в молитвата. Колко Библии,  Евангелия, молитвеници и броеници съпътстват мигрантите  в техните пътувания през пустините, реките, моретата и границите на всички континенти!   

    Бог не ходи само със Своя Народ, но и в Своя Народ, в смисъл, че се идентифицира с мъжете и жените, които вървят през  историята  – по-специално с последните, с най-бедните и с маргинализираните – тъй като така продължава тайната за Въплъщението.   

    Ето защо срещата с мигранта, както с всеки нуждаещ се брат или сестра, «е и среща с Христос. Самият Той ни го каза. Именно Той хлопа на нашата врата, гладен, жаден, странник, гол болен, пленник, молейки да Го посрещнем и да Му помогнем » (Проповед на Литургията с участниците в Срещата  “Свободни от страха”, Сакрофано, 15 февруари 2019г.). Последният съд разказан от Матей в глава  25 на неговото Евангелие не оставя никакво съмнение: «Бях странник и Ме приехте» (стих  35) ; и още «Истина ви казвам, каквото сте сторили на един от Моите най-малки братя на Мене сте го сторили» (стих  40). Всяка среща по пътя е повод за среща с Господа; и това е възможност изпълнена със спасение, защото в брата или сестрата, които се нуждаят от нашата подкрепа, присъства Исус. В този смисъл бедните ни спасяват, защото ни позволяват да се срещнем с лика на Господа (виж  Послание за Третия Световен Ден на Бедните, 17 ноември  2019 година).    

    Скъпи братя и сестри, в този Ден посветен на мигрантите и бежанците, нека се обединим чрез молитва за всички онези, които е трябвало да напуснат земята си в търсене на достойни условия за живот. Нека почувстваме, че пътуваме заедно с тях, да направим заедно  “синод” и ги поверим всички, както и предстоящата Синодална Асамблея  на застъпничеството на Блажена Дева Мария, знак за сигурна надежда и утеха по пътя на вярващия  Божи Народ» (Обобщен доклад, Да продължим пътя).    

    Молитва

    Боже, Всемогъщи Отче,
    ние сме Твоята Църква поклонница
    на път към Небесното Царство.
    Ние живеем всеки в страната си,
    но сякаш сме си непознати.
    Всяка чужда земя е наша родина,
    но всяка родина за нас е чужда земя.

    Ние живеем на земята,
    но ние сме граждани на Небето.
    Не ни позволявай да станем собственици
    на тази част от света,
    която Ти ни даде като временно жилище.
    Помогни ни, никога да не спираме да вървим,
    с нашите братя и сестри мигранти
    към вечния ни дом, който Ти си приготвил за нас.
    Отвори очите и сърцата ни,
    та всяка среща с нуждаещите се

    да се превърне в среща с Исус, Твой Син и наш Господ.
    Амин.

    Рим, Свети Йоан Латерански, 24 май 2024, Възпоменание за Блажена Дева Мария Помощница на християните. 

    ПАПА ФРАНЦИСК 

    Copyright © Dicastero per la Comunicazione – Libreria Editrice Vaticana

    Превод: Йорданка Гьокова

  • Стандарт за справедлива мобилност и миграция в грижите в Европа

    Каритас София, в сътрудничество с международни организации на Каритас, разработва стандарт за болногледачи и медицински сестри работещи в частни домакинства в чуждоезични страни

    Все по-голямо е търсенето на болногледачи и медицински сестри за обгрижване на нуждаещи се хора в западноевропейските страни. Това води до работна миграция, защото повечето болногледачи упражняващи тази професия са от Централна и Източна Европа. Те живеят и работят в чужбина, полагайки грижи в повечето случаи в частни домакинства. За съжаление, голяма част от тях работят без договори и подкрепа в чуждоезичната за тях страна.

    Каритас от години се застъпва не само за подобряване на качеството на самата грижа, но и за подобряване условията на труд на хората упражняващи тези професии в чужбина. За справедливи и законови работни отношения в тази област Каритас от Австрия, Швейцария и Германия, в сътрудничество с Каритас от България, Румъния и Словакия разработват „Стандарт за справедлива мобилност и миграция в грижите в Европа“. Въз основа на този документ през 2024 година ще се работи за въвеждане на общ стандарт на Каритас. Документът дава отговор на много въпроси, като: Какви трябва да бъдат справедливите и законови трудови отношения за болногледачите? Какви трябва да са критериите за качество? Как да се организира сътрудничеството с организациите в страните на произход и др.

    Галина Христова, ръководител на информационния офис на Каритас София в град Пловдив, споделя:

    „Ние работим в сътрудничество с Каритас Австрия (Caritas Rundum Zuhause betreut Caritas 24-Stunden-Betreuung) от 2019 по проект Care Migration.  В нашия информационен център в Пловдив предлагаме информация, подбираме кандидати и им сътрудничим да започнат работа като болногледачи в Австрия. Следвайки препоръките на „Стандарта за справедлива мобилност и миграция в грижите в Европа“  в офисите ни в Пловдив и във Виена работят двуезични координатори, които подкрепят болногледачите по време на работния процес, а също и семействата, за чиито близки се грижат. Болногледачите получават съдействие при първоначалната регистрация или при пререгистрация на дейността като самостоятелно наето лице в Австрия. Всеки болногледач получава  честни и прозрачни условия на договор на майчин език . Няма скрити такси. Всяка година организираме допълнителни надграждащи обучения в областта на деменцията, палиативните грижи, кинестетиката и др. Това допринася за повишаване квалификацията и подобряване на качеството на грижите.

    Искам да отбележа, че Каритас вижда и търси стъпки за решение на нарастващата нужда от грижа за възрастния човек и в страните на произход на болногледачите. Прилагането на стандарта дава сигурност на болногледачите упражняващи професията в чуждоезична страна, защото чрез него се избягва работата без договорни взаимоотношения и при съмнителни обстоятелства.“

  • Пасхално послание

    от монс. Румен Станев, президент на Каритас България

    Христос Възкръсна!

    В радостния ден на Възкресението учениците виждат празния гроб и са объркани. Евангелието казва: „защото още не знаеха Писанието, че Той трябва да възкръсне от мъртвите”. (Ив.20,9)

    Бог е различен, прави нещата не както ние очакваме. Показва ни, че има изход там, където не очакваме. Дава живот, където няма. Разрешение на ситуацията, което не сме мислили. Изглежда, че еврейската Пасха е подобна на път без изход, но не е така – морето ще се отвори и народът ще премине. Ето защо трябва да се освободим от нашите схеми и предразсъдъци. Да се доверим и оставим в Христос, защото Той дойде на земята хората „да имат живот, и да имат в изобилие”. (Ив.10,10)

    Християните и сътрудниците на „Каритас“ много често са изправени пред трудни ситуации, в които сякаш изживяват Пасхата и виждат как се отварят гробът и морето. В такива моменти трудностите се преобразяват в неочаквано Спасение. Разбират, че Бог не е дошъл да вземе, а да даде. Това, което изглежда край, е само едно начало.

    Пожелавам на всички едно благословено Възкресение, пълно с изненади!

    Монс. Румен Станев