Category: Стари, болни и самотни хора

  • Кампания “Защото сме хора”

    „Каритас България“ стартира ежегодната си кампания „Защото СМЕ ХОРА“, чрез която организацията има за цел да помогне в домашна среда на една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора. От 25 ноември 2024 г. до 31 януари 2025 г. кампанията ще набира средства в името на едно по-уютно, лишено от самота и болка ежедневие на хората в третата възраст.

    Кампанията се фокусира върху необходимостта от адекватни и навременни действия за осигуряване на нуждите на възрастните хора, което изисква отговорност, воля, планиране и изпълнение на ефективни мерки и механизми за подкрепа както от държавата, така и от бизнеса.

    Как можеш да направиш своето дарение: виж на https://homecare.caritas.bg/

    В продължение на над 22 години броят на възрастните хора, които са част от Домашни грижи на „Каритас“, са над 500.

    Мобилните екипи от сътрудници на Каритас, които посещават възрастния човек в дома му, предоставят не само медицинска и социална грижа, но и емоционална подкрепа. Те често се превръщат в едни от най-близките до възрастните хора, на които могат да споделят  и да се доверят.

    Средствата от кампанията „Защото СМЕ ХОРА“ ще подпомогнат мобилните екипи от специалисти на „Каритас“ да продължават да посещават над 500 възрастни хора от различни региони в България.

    Подкрепи ни, подай ръка на възрастен човек!

    Всяко усилие си струва, когато е в името на добро дело!

    Медийни партньори:

    БНР, БНТ, „БТВ Медиа Груп“, Darik, „Фокус Медия“, „Фреш Радио Груп“, Радио Melody, Радио Веселина, Радио Витоша, Magic FM&TV, The Voice

  • Доклад на Каритас България за дългосрочни грижи

    Когато търсенето изпреварва предлагането – гарантиран ли е достъпът на възрастните хора (65 +) до дългосрочни грижи в домашна среда

    Предвижда се броят на хората на възраст 65 и повече години в България да нарасне от 23.5% през 2022 г. до 31% през 2060 г., като в момента има повече хора, нуждаещи се от грижи, отколкото съществуващи услуги и професионалисти в сферата на дългосрочните грижи.

    „Каритас България“ публикува доклада „Когато търсенето изпреварва предлагането – гарантиран ли е достъпът на възрастните хора (65 +) до дългосрочни грижи в домашна среда? Политики и реалност“. Изданието представя сложната ситуация в сектора на дългосрочните грижи в България и призовава за спешен и гарантиращ устойчивост отговор на здравните и социални потребности на една от най-уязвимите групи в страната ни – възрастните хора (65+).

    Докладът е създаден на база проведено от „Каритас“ изследване на ефективността на мерките в националната политика и местните стратегии за дългосрочна грижа, с фокус реалния достъп на възрастните хора до интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда.

    Бе направено и проучване сред възрастни хора, техни близки, представители на местната власт и други заинтересовани страни в общините Русе, Белене, Плевен, Свищов, Левски, Бяла Слатина, Пловдив, Раковски, Калояново, Бургас и София, Куклен и Малко Търново. Като анализира причините за различни проблеми, „Каритас“ предлага и конкретни решения.

    Ясни стандарти за качество, ефективно планиране на услугите, по-добри условия на труд, устойчиво финансиране, разнообразни модели на грижи в домашна среда и улеснен достъп до услуги за все по-застаряващото население в България са сред едни от най-неотложните мерки за осигуряване на качествени грижи за всички възрастни хора, без оглед на техните доходи и населеното място, в което живеят.

    Грижите в домашна среда оказват както професионална, така и човешка подкрепа, основаваща се на уважение, зачитане на достойнството и потребностите на всеки възрастен човек. Те помагат на възрастните хора да запазят своята самостоятелност, да се справят по-лесно с ежедневните си дейности и най-вече – да продължат да живеят с достойнство в обичайната си среда, където е протекъл животът им.

    За да се гарантира правото на достоен живот на всеки възрастен човек в България, отговорните институции трябва да реформират значително сектора за дългосрочни грижи, като му дадат заслужено признание и ефективна подкрепа.

    Прочетете повече за откроените проблеми и препоръките на „Каритас“ за тяхното преодоляване в доклада „Когато търсенето изпреварва предлагането – гарантиран ли е достъпът на възрастните хора (65 +) до дългосрочни грижи в домашна среда? Политики и реалност“.

    Докладът е създаден в рамките на инициативата „Достъп на възрастните хора (65+) до дългосрочни грижи в дома и общността – политики и реалност“ (www.dostap.caritas.bg), която се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

    Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд „Активни граждани България“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от „Каритас България“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тя отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и оператора на Фонд „Активни граждани България“. www.activecitizensfund.bg

  • Стандарт за справедлива мобилност и миграция в грижите в Европа

    Каритас София, в сътрудничество с международни организации на Каритас, разработва стандарт за болногледачи и медицински сестри работещи в частни домакинства в чуждоезични страни

    Все по-голямо е търсенето на болногледачи и медицински сестри за обгрижване на нуждаещи се хора в западноевропейските страни. Това води до работна миграция, защото повечето болногледачи упражняващи тази професия са от Централна и Източна Европа. Те живеят и работят в чужбина, полагайки грижи в повечето случаи в частни домакинства. За съжаление, голяма част от тях работят без договори и подкрепа в чуждоезичната за тях страна.

    Каритас от години се застъпва не само за подобряване на качеството на самата грижа, но и за подобряване условията на труд на хората упражняващи тези професии в чужбина. За справедливи и законови работни отношения в тази област Каритас от Австрия, Швейцария и Германия, в сътрудничество с Каритас от България, Румъния и Словакия разработват „Стандарт за справедлива мобилност и миграция в грижите в Европа“. Въз основа на този документ през 2024 година ще се работи за въвеждане на общ стандарт на Каритас. Документът дава отговор на много въпроси, като: Какви трябва да бъдат справедливите и законови трудови отношения за болногледачите? Какви трябва да са критериите за качество? Как да се организира сътрудничеството с организациите в страните на произход и др.

    Галина Христова, ръководител на информационния офис на Каритас София в град Пловдив, споделя:

    „Ние работим в сътрудничество с Каритас Австрия (Caritas Rundum Zuhause betreut Caritas 24-Stunden-Betreuung) от 2019 по проект Care Migration.  В нашия информационен център в Пловдив предлагаме информация, подбираме кандидати и им сътрудничим да започнат работа като болногледачи в Австрия. Следвайки препоръките на „Стандарта за справедлива мобилност и миграция в грижите в Европа“  в офисите ни в Пловдив и във Виена работят двуезични координатори, които подкрепят болногледачите по време на работния процес, а също и семействата, за чиито близки се грижат. Болногледачите получават съдействие при първоначалната регистрация или при пререгистрация на дейността като самостоятелно наето лице в Австрия. Всеки болногледач получава  честни и прозрачни условия на договор на майчин език . Няма скрити такси. Всяка година организираме допълнителни надграждащи обучения в областта на деменцията, палиативните грижи, кинестетиката и др. Това допринася за повишаване квалификацията и подобряване на качеството на грижите.

    Искам да отбележа, че Каритас вижда и търси стъпки за решение на нарастващата нужда от грижа за възрастния човек и в страните на произход на болногледачите. Прилагането на стандарта дава сигурност на болногледачите упражняващи професията в чуждоезична страна, защото чрез него се избягва работата без договорни взаимоотношения и при съмнителни обстоятелства.“

  • Вникване в ежедневните домашни грижи

    Настоящият видеопроект представя услугите, предлагани от Caritas Rundum Zuhause, по осезаем и разбираем начин. Семейство Бергер-Бергмайер и личният болногледач Виолета Барбут разказват много лично за ежедневието си и за това какво означават за тях грижите. Г-жа Бергер от години се грижи сама за своя партньор г-н Бергмайер.

    Той страда от болестта на Паркинсон и деменция и се нуждае от денонощни грижи. Тя обяснява, че решението да поиска подкрепа не е било лесно. В крайна сметка натискът станал твърде голям и тя се свързала с Caritas Rundum Zuhause betreut и поискала подкрепа.

    Нейната препоръка към всички семейства имащи нужда от болногледачи е да не чакат твърде дълго, докато вече не могат да се справят сами, и да потърсят помощ предварително. Двама болногледачи бяха настанени в семейство Бергер-Бергмайер чрез Caritas Rundum Zuhause Betreut. Юлия Хиршвогл е ръководител на екипа и описва процеса:

    “Важното в грижите е хората да се отнасят с уважение един към друг. Общуването е важно и семействата трябва да казват на болногледачите точно какви нужди имат и какво искат от грижите. Личният болногледач също трябва да може да изразява добре какво може и какво не може да прави. Координацията е много важна, особено в началото.”

    Във видеото се вижда една от болногледачките, г-жа Барбут, която говори много честно и лично за ежедневните грижи в семейство Бергер-Бергмайер. Те извършват много дейности заедно и са просто като едно семейство, казва тя. За нея са много важни активизиращите упражнения, като например съвместните игри, които насърчават концентрацията и поддържат цялостната активност.

    Тя описва това, което я удовлетворява в работата ѝ в сферата на грижите, много кратко и просто: “Ако човек е щастлив от работата, която вършиш, тогава и ти самият си щастлив”.

    “Беше изключително вълнуващо да посетя семейство Бергер-Бергмайер. Бях много доволна, че и г-жа Бергер, и г-жа Виолета Барбут говориха толкова открито”, казва Алина Рейндорф от Каритас, която засне и монтира видеото.

  • Кръгла маса за достъпа на възрастни хора до дългосрочни грижи в домашна среда

    Устойчиво финансиране, ясни стандарти за качество, ефективно планиране, по-добри условия на труд, легализиране на неформалните доставчици, разнообразни модели на домашни грижи и улеснен достъп до услуги за все по-застаряващото население в България са сред едни от най-неотложните мерки за осигуряване на качествени и достъпни грижи за всички.

    „Каритас България“ организира кръгла маса на тема „Когато търсенето изпреварва предлагането – гарантиран ли е достъпът на възрастните хора до дългосрочни грижи в домашна среда?“, която ще се проведе на 2 април 2024 г. в хотел „Rosslyn Central Park Hotel“, бул. „Витоша“ № 106гр. София.

    Събитието има за цел да осигури пространство за дискусия и среща на гледни точки между експерти, представители на публичните институции, местните власти и НПО сектора, ангажирани с планирането и изпълнението на политики за интегрирани здравно-социално услуги за възрастни хора (65+) в дома и общността.

    По време на кръглата маса ще бъдат представени изводите от доклада на „Каритас България“, представящ сложната ситуация в сектора за дългосрочните грижи, характеризираща се с остър недостиг на специалисти и липса на достъпни услуги за възрастните хора в България.

    Докладът е създаден на база изследване на националната политика и местните стратегии за дългосрочна грижа, както и на съществуващите услуги за възрастни хора в домашна среда, направено от „Каритас“ в 11 общини в страната ни. Като анализира първопричините за различни проблеми, „Каритас“ предлага и конкретни решения.

    Устойчиво финансиране, ясни стандарти за качество, ефективно планиране, по-добри условия на труд, легализиране на неформалните доставчици, разнообразни модели на домашни грижи и улеснен достъп до услуги за все по-застаряващото население в България са сред едни от най-неотложните мерки за осигуряване на качествени, финансово приемливи и достъпни грижи за всички.

    Грижите в домашна среда и в общността оказват както професионална, така и човешка подкрепа, основаваща се на уважение, зачитане на достойнството и потребностите на всеки възрастен човек. Те помагат на възрастните хора да запазят своята самостоятелност, да се справят по-лесно с ежедневните си дейности и най-вече – да продължат да живеят с достойнство в обичайната си среда.

    Участниците в кръглата маса ще имат възможност да обсъдят основните предизвикателства и възможни решения, които могат да допринесат за ефикасното планиране и прилагане на политики в областта на дългосрочната грижа, така че да се гарантира достъпът до качествени услуги в домашна среда за всеки нуждаещ се възрастен човек, без оглед на неговото местоживеене и платежоспособност.

    Актуални проблеми

    • Предвижда се броят на хората на възраст 65 и повече години в България да нарасне от 23.5% през 2022 г. до 31% през 2060 г., като в момента има повече хора, нуждаещи се от грижи, отколкото съществуващи услуги и професионалисти, които да ги предоставят. Освен това, публичните разходи не следват този темп на нарастване.
    • Интегрираните здравно-социални услуги в домашна среда от няколко години са включени в различни работни планове, стратегии и програми, но на практика продължават да липсват насърчаващи условия за развитието им, стандарти за предоставянето им и механизми за адекватното им планиране, съобразено с броя на нуждаещите се възрастни хора (65+), вида на заболяванията и потребностите им и броя на специалистите, които биха отговорили на тези потребности.
    • Голяма част от възрастните хора в България страдат от сериозни здравословни проблеми, прогресиращи с увеличаване на възрастта. Те изпитват различни по вид и степен затруднения, водещи до понижаване на качеството им на живот. За да се справят с предизвикателствата на старостта, възрастните хора имат нужда от комплексни грижи в собствените им домове – както социални, помагащи им в ежедневните дейности, така и медицински, контролиращи здравословните им проблеми.
    • Все повече възрастни хора в Българя имат затруднен достъп до отговарящи на нуждите им здравни и социални услуги и това ги поставя в ситуация на по-голяма уязвимост.
    • Поради недостига на професионални грижи в домашна среда, се засилва тенденцията да се разчита на неформални болногледачи – семейство и съседи, които полагат грижи за своите възрастни роднини и близки хора. Именно неформалните болногледачи излизат от обсега на каквато и да е подкрепа от институциите в България.
    • За да се гарантира правото на достоен живот на всеки възрастен човек, България трябва да реформира значително своя сектор за дългосрочни грижи, като му даде заслужено признание и ефективна подкрепа.

    Кръглата маса е заключително събитие по проект „Достъп на възрастните хора (65+) до дългосрочни грижи в дома и общността – политики и реалност“(www.dostap.caritas.bg), изпълняван с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на инициативата е да окаже влияние за промяна на съществуващите политики за дългосрочни грижи в дома и общността за една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора. 

    Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд „Активни граждани България“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието ѝ се носи от „КаритасБългария“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тя отразява официалното становище на Финансовия механизъм на ЕИП и оператора на Фонд „Активни граждани България“. www.activecitizensfund.bg