Category: Търсещи и получили международна закрила

  • Откриващо събитие

    Откриващо събитие

    Миналата седмица в столицата се проведе откриващото събитие на проекта “Български език за хора от цял свят”. На него бяха представени целите и екипа работещ над него, както и самите преподаватели по български език за чужденци.

    „Български език за хора от цял свят“ е амбициозен проект на Каритас София, който има за цел да предостави висококачествено обучение по български език за деца и възрастни в три различни нива на преподаване от А1 до Б1.

    Форматът на курсовете по български език е съобразен с нуждите на целевите групи и техните възможности за усвояване. Курсовете предоставят гъвкавост на преподаването и съчетават практически занимания, лексика и възможности за социализация, които да подпомогнат процеса на интеграция.

     Учебните групи стартираха в края на 2024 г., като до началото на февруари 2025 г. има няколко завършили групи ниво А1 с украински граждани.


    Проектът „Български език за хора от цял свят“ ще продължи до 2026 г., като до тогава ще бъдат обучени 1300 души, сред които една голяма група от деца.

     В сравнение с предходни проекти, в този ще бъдат обхванати много повече деца, на които ще се предостави възможността за усвояване на български език и подпомагане на приобщаването им към образователната ни система. За тях са предвидени и летни езикови лагери с повече игрови занимания. Очаква се в проекта да бъдат включени 500 деца, като групите ще са разделени по възраст – между 6 и 12 години и от 13 до 17 години.

    Право да се запишат в безплатните курсове имат всички граждани на трети страни търсещи или намерили закрила в България.


     Заниманията се извършва на пет места в страната:

    • София – бул. “Гоце Делчев” 155, 
    • София – ул. “Ангиста” 6, ет. 3
    • Пловдив – “Булаир” 14A, 
    • Бургас – бул. “Иван Вазов” 2
    • Регистрационно-приемателен център Харманли


     Каритас София има дългогодишен опит в преподаването на български език за чужденци. До момента няколко хиляди души са завършили тези езикови курсове, а профилът на учащите е пряко свързан с военните конфликти и бежанските вълни в региона. Сред курсистите до сега е имало бежанци от бивша Югославия, Ирак, Сирия, Афганистан, Палестина, Нигерия, Пакистан и Южна Америка.

     Към днешна дата най-голям дял на имигрантите, записващи се на тези курсове, са граждани на Украйна и Сирия, а първите завършили групи в проекта са с изцяло украински граждани.

    Проектът „Български език за хора от цял свят“ е създаден с финансовата подкрепа на Фонд „Убежище, миграция и интеграция”, съфинансиран от Европейския съюз.

  • Интегриране на бежанци и мигранти на пазара на труда

    До няколко месеца 60 имигранти ще завършат успешно своето безплатно обучение по български език в учебните центрове на Каритас София, като това ще им помогне бързо да намерят реализация на пазара на труда у нас.

    В началото на април 2024 г. те започнаха своето обучение по международния проект Labor 3 Int, който включва 6 курса ниво A1 и 6 курса ниво A2 за 60 граждани на трети страни, търсещи или получили международна закрила.

    След успешното приключване на двете нива курсистите ще могат да се включат в професионалните обучения, организирани от КНСБ и да намерят своята реализация на пазара на труда у нас.

    За България, Италия, Полша и Словения проектът Labor 3 Int е пилотен. Той е  финансиран от Европейската комисия (DG HOME) и ръководен от SGI Europe, като ще се изпълнява 36 месеца. С участието си в Labor 3 Int Каритас София и синдикалната организация КНСБ работят заедно за преодоляването на езиковата бариера, нелоялните условия на труд, религиозната дискриминация, различно заплащане поради статута на бежанец или имигрант и др.

    Ранното интегриране на бежанци и други мигранти на пазара на труда и на подходящо ниво на умения се оказа полезно за тях и за приемащите общества. В рамките на Европейското партньорство за интеграция Европейската комисия и европейските социални и икономически партньори (SGI Europe, ETUC, BusinessEurope, SMEunited и Eurochambres) работят заедно от 2016, за да създадат възможности за интегриране на бежанци и други мигранти на пазара на труда в ЕС.

    Вече повече от 12 години Каритас София предлага изучаването на български език като чужд. Професионални учители с педагогическа и езикова подготовка са ангажирани в преподаването на езика. Използва се специално разработен подход без двуезична система с фокус върху бързото усвояване на основния речников запас, който е необходим за започване на работа и интегриране на пазара на труда.

  • Международен ден на мигрантите

    По повод Международния ден на мигрантите – 18 декември, Каритас България се присъединява към призива на Каритас Европа за насърчаване на защитата на мигрантите и признаване на техния принос за европейските общества.

    В позицията се казва още, че Европа все повече се съсредоточава върху политики, които възспират пристигащите и ускоряват връщането им, като същевременно се стреми да прехвърли своите отговорности към страни извън ЕС. Тези нови политики, като новия Пакт на ЕС за убежището и миграцията, рискуват да застрашат достъпа до убежище и да доведат до широко разпространеното задържане и оставяне на мигрантите в лоши битови условия в граничните държави-членки на ЕС. Но тези фактори не обезсърчават опитите на хората да подобрят живота си и да предприемат често опасни пътувания до Европа.

    Рискованите опити за преминаване на границите излага мигрантите, включително непридружените деца, на насилие и задържания, както по време на пътуванията им, така и при пристигането им в Европа. По последни данни повече от 30 000 мигранти са загинали в Средиземно море от 2014. Въпреки тези стряскащи цифри европейските правителства изглеждат решени да затегнат своите ограничителни политики.

    Каритас Европа предлага алтернативен дневен ред, който улеснява човешката мобилност чрез опростен достъп до виза, разрешително за работа и събиране на семейството. От съществено значение е европейските политики да отразяват и поддържат човешкото достойнство и да гарантират равни възможности за всички, създавайки общество, в което всеки се чувства ценен и уважаван.

    Според Мария Найман, генерален секретар на Каритас Европа, „на мигрантите се отказват основни права и са изправени пред стигма. Време е Европа да създаде среда, в която всеки може да процъфтява и да допринася, като реализира пълния си потенциал по един наистина приобщаващ начин.“

    Можете да прочетете подробности за позицията на Каритас Европа на https://www.caritas.eu/